Tjenestepost i uvante omgivelser

Tirsdag den 4. februar 2020 var Torben Malm på besøg i DPHS i Birkerød for at fortælle om tjenestefrimærker og -forsendelser. Det kom dog ufrivilligt til at ske i helt anderledes omgivelser end normalt. På grund af nogle interne misforståelser kunne vi nemlig ikke komme ind i DFF’s lokaler på Blokken, men så var det jo godt, at der var en varm stue et andet sted i Birkerød, der kunne bruges i stedet.

Torben Malm fik stillet et aflagt TV og en PC til rådighed, og så var der gang i PowerPoint’en for de 10 tilhørere, der var bænket omkring spisebordet, og så kunne Torbens gode foredrag alligevel gennemføres til stor tilfredshed for de fremmødte.

Tusind tak til Torben Malm for at kunne omstille sig; tak til de fremmødte, der fik sig en anderledes frimærkeaften end sædvanligt, og tak også til aftenens vært, der trådte til med kort varsel og reddede et klubmøde fra at gå i vasken.

Torben Malm fortæller levende om sin flotte samling – denne aften med særligt fokus på det posthistoriske.