Postlodder

Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #66112
    Bo Bjerre
    Deltager

    Hej
    Kan nogen hjælpe med svar på følgende spørgsmål:
    M.v.h.
    Bo Bjerre Jakobsen
    ————————————————————————

    Justervæsenet blev i 1909 bemyndiget til at lave og til brug for Postvæsenet autorisere messinglodder på 250 og 40 gram.

    Jeg søger oplysninger om anvendelsesperioden for disse postlodder; Jeg søger oplysninger om postlodder stemplet 1951 eller tidligere og 1986 eller senere!

    Mvh.
    Steen Ole Jensen

    #66113
    Anonym
    Inaktiv

    Også købmænd og andre handlende med lod vægte fik besøg af justervæsenet med en visit mellemrum. Nogle havdeb 2 sæt lodder, så de kunne sende et sæt ind til justervæsenet der var en blyplombe i loddet der kunne juseres

    #66114
    Anonym
    Inaktiv

    Jeg har været i kontakt med Steen Ole Jensen, da jeg fandt ud af, at han nok var den person herhjemme, der ved mest om vægtlodder. Jeg spurgte ham om han havde kendskab til – ja – postlodder! Det havde han, men han har så efterfølgende efterlyst mere information hos mig. Jeg har derfor spurgt en række postfolk, bl.a. Lis Birkedal og Erik Jensen, hvor jeg kan komme så tæt på, at ophøret af brugen KAN have noget at gøre med nedlæggelsen af materieldepotet. Erik Jensen henviser til “betalingsoplysningskontoret” (vi kalder det postmuseet 😉 , men jeg har ikke forsøgt.

    At Steen efterlyser oplysninger senere end 1986 skyldes, at jeg kunne fortælle, at OM ophørte med at udkomme og oplysningen om indsendelse af lodder til justering sidste gang er set i OM 1986. Blot for at sige, at I ikke skal bruge tid med at lede i de kilder, som Steen allerede har kendskab til.

    Steen har oplyst mig:
    “Ang. Postlodder.
    Bilag III, 1 og Bilag IV, 4. 1.2
    Dette direktiv træder i kraft 23. april 1997.
    https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=85842
    er vel det sidste Steen har om postlodder?

    Men jeg vil ikke undlade at nævne, at jeg også er interesseret i oplysninger om postlodderne – så lad høre!.
    Mvh
    Toke

Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.