2018-4

Anvisningssalg 2018-4

Eftersalg

Auktionen er slut.
Usolgte lot kan købes frem til den 13. januar 2019 kl. 21 ved henvendelse til Jan Bendix, Sundbyvej 8, 3600 Frederikssund. E-mail: anvisning@dphs.dk. Der tillægges 10 % i provision til salgsprisen + forsendelsesomkostninger. Ved tilsendelse af købt materiale vedlægges faktura, som skal betales inden 8 dage. Køb over 1.000 kr. fremsendes anbefalet med mindre andet er aftalt.

Lot nr. 101

“Flot adressebrev fra Raarup for pakke 1 kg. Mindstetaksten er 15 øre, annulleret med stjernestemplet og sidestempel Horsens-Juelsminde 12.6.1907”

Lot nr. 102

“TØNNIING stj.stempel på adressebrev med provisorisk registernummer. Pakke sendt til ILDER. Stemplet er anvendt 12.11.1900, hvilket er NÆSTEN TO ÅR TIDLIGERE end registreret i kataloget Stjernestemplerne.”

Lot nr. 103

“RESENSTAD uds stempel på 20 øre Korrespondancekort. 11.4.1946 indvendig dateret.”

Lot nr. 104

“Rutebilbrev fra Gilleleje 29.6.1938. Brevet af afsendt fra SMIDSTRUP.”

Lot nr. 105

“Forsinket paa Grund af manglende Afsenderangivelse. Tydeligt stempel på brevkort fra STARREKLINTE og med censur fra København. 6.7.1943”

Lot nr. 106

“MALMÖ – KÖPENHAMN stemplet med både fly og færge 14.6.1948 på brevkort”

Lot nr. 107

“Værdibrev fra MERN, 785 Kroner. Sendt til København 29.6.1926. To flotte laksegl fra MERN SAFTSTATION”

Lot nr. 108

“SKIBSBREV? Brevet er skrevet i København, men først annulleret ved ankomsten til Grenaa og heller ikke datostemplet. 11.juli 1860”

Lot nr. 109

“Lokaltakst København-Landskrona. Brev med 2 stk. 4 sk. Krone, Sværd, Scepter. 27.9.1865”

Lot nr. 110

“K.T. brev fra Sognefogeden paa Harboøer (påskrevet). Stemplet LEMVIG antikvastempel 17.8.1858.”

Lot nr. 111

“Skibsbrev pr. Cimbria fra København til Randers 1855”

Lot nr. 112

“Skibsbrev afsendt fra Aalborg 14.7.1860 med Dania. Frankeret med 4 sk. 1858, 2.tryk.”

Lot nr. 113

“Fire skibsbreve alle indgået med DFDS og stemplet med deres rammestempel.”

Lot nr. 114

“Planche med tre skibsbreve stemplet Fra Aalborg samt en Samlekonvolut til Skibsbreve. Her sendt pr. luftpost til M/S MEONIA i USA”

Lot nr. 115

“Julemærket 1904. 6 forsendelser”

Lot nr. 116

“Adressebrev, 90 øre for pakke på 1½ kg. fra AARUP til Sverige. 3×25 + 15 øre Chr. X. 13.6.1915”

Lot nr. 117

“Adressebrev, 75 øre for pakke 1 kg med opkrav 4 kr. 45 øre fra Hjørring til Norge. 24.8.1916”

Lot nr. 118

“København 8 – Frihavnen. 11 forsendelser i perioden 1911 til 1983”

Lot nr. 119

“Adressebrev fra Kjøbenhavn 8 for pakke 4,4 kg til Finland. 16.3.1921. Porto 144 øre. Frimærkerne er med perfin HP”

Lot nr. 120

“Ubrugt Pakadresse brev fra C. Ferslew & Co. Sjælden gammel sag med postale forklaringer”

Lot nr. 121

“4 breve med stempel/etiketter vedr. fejlagtig adresse. Desuden otte andre postale etiketter”

Lot nr. 122

“To censurbreve til Tyskland. Fra København og fra Aabyhøj”

Lot nr. 123

“Posthornstempel ASFERG pr. FAARUP på enkeltporto kuvert til Aalborg Stiftstidende. Porto 35 øre. 25.9.1964”

Lot nr. 124

“Posthornstempel VEJBYVAD (Brodal) og SKIVE NORD (SKIVE) front.”

Lot nr. 125

“Posthornstempel VESTERBY (KLAKRING J.) og BOLTINGGAARD (RINGE)”